Rekor Kırdı 73 Bin Doları Geçti! Piyasada Aşırı Açgözlülük Endişesi

Analiz şirketi Coinmarketcap’in verilerine göre, en büyük kripto para birimi Bitcoin, son 24 saatte yüzde 1’den fazla değer kazandı. Kasım 2021’de 69 bin dolar seviyesini test eden Bitcoin, bugün TSİ 10.21 itibarıyla 73 bin 86 dolardan işlem görerek tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Geçen yıl yaklaşık yüzde 157 değer kazanan Bitcoin, 2024 yılında da güçlü bir performans sergiliyor.

BTC’DE KISA VADELİ ENDİŞELER ARTIYOR

Paratic’in aktardığına göre, Bitcoin son günlerdeki yükselişini 72.800 dolara taşıdı ve bu tüm zamanların zirvesi olarak kayıtlara geçti. Ancak, kısa vadeli endişeler artıyor. Tanınmış kripto analisti Ali Martinez, BTC fiyatının 71.700 doların üzerinde işlem gördüğünü tespit ederek kısa vadeli tüccarları bir geri dönüşün yakın olabileceği konusunda uyardı. TD sıralı göstergesi ve diğer teknik analizler, olası bir fiyat düzeltmesine işaret ediyor.

ETHEREUM’UN YÜKSELİŞİ DEVAM EDİYOR

Medyatava’nın aktardığına göre, Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, Ethereum fiyatı da yılın en yüksek seviyelerinde seyrediyor. İkinci en büyük kripto varlık olan Ethereum, cuma günkü kripto rallisi sırasında 4 bin dolar sınırına yükselmişti. Bugünkü artışla Ethereum haftanın ilk gününde kritik seviyenin üzerine yükseldi.

ETHEREUM’UN POTANSİYELİ VE ENGELLERİ

CoinMarketCap verilerine göre Ethereum’daki günlük artış yüzde 3 olurken, kripto varlık yılbaşından bugüne ise yüzde 74 değer kazandı. Ancak, Ethereum henüz Bitcoin gibi tarihi zirvelerini görmüş değil. En yüksek işlem fiyatı 4864 dolar olarak kaydedilen Ethereum tarihi zirvesinden yüzde 16 aşağıda. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Ethereum ETF’lerini onaylamaması, Ethereum’un rallisinin gerisinde kalmasına neden oluyor.

KRİPTO PİYASASINDA AŞIRI AÇGÖZLÜLÜK ENDİŞESİ

Alternative’den elde edilen verilere göre, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin 82’de “aşırı açgözlülük” koşullarına ulaşması, piyasada düzeltme yaşanması bekleniyor. BTC’nin RSI’sının aşırı alım koşullarını göstermesi ve diğer teknik göstergelerin uyarı vermesi, yatırımcıları tedirgin ediyor.

SONUÇ

Bitcoin ve Ethereum, kripto piyasasında yükseliş eğilimini sürdürüyor ancak kısa vadeli endişeler ve regülasyon engelleri, yatırımcıların dikkatini çekiyor. Her iki kripto varlık da tarihi zirvelere yaklaşmış durumda ancak düzeltme ihtimali göz ardı edilmemeli. Piyasada yaşanan aşırı açgözlülük endişesi ve regülasyon belirsizliği, yatırımcıları temkinli olmaya yönlendiriyor.

NOT: Yatırım tavsiyesi değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x